Objednejte si kytice rychle a jednoduše ve speciálním formuláři.

Mýty a zvyky, které nás provází při svatebním dni

5.7. 2021

Svatební den se pojí s různými přípravami kolem obřadu, hostiny, a taky s vymýšlením programu pro všechny hosty. Jsou osvědčené a klasické věci, které se na svatbách objevují se železnou pravidelností. Pojďme se o nich dozvědět víc.

Ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech dříve než u oltáře. Věříte tomu? Tato věta se u nás dědí mnoho generací. Můžeme se jen domnívat kdo, a proč ji řekl poprvé. Na druhou stranu je to chvíle, pro nevěstu a ženicha, spojená se silnými emocemi. Myslíte, že je vhodné tento zvyk zachovat?

Další přesvědčení je spojeno se svatebními šaty, zejména s jejich bílou barvou. V dávných dobách se bílá barva na svatebních šatech vůbec nenosila, protože působila jednoduše a mnohdy chudobně. Bílou barvu si na sebe mohla dát služka, kuchařka či kdokoliv z nižší vrstvy. Zvyk nosit na svatbách bílé šaty byl zaveden díky anglické královně Viktorii, která se ve svém svatebním dni v roce 1840 oblékla do krásných smetanových šatů. Od té doby se takto oblékaly další šlechtičny, a tak se zvyk přenesl do běžného života.

Víte, že nevěsta by neměla svoji svatební kytici vidět dřív než v den svatby? Pak prý nebude její manželství šťastné… Tomu mi rozhodně nevěříme. Myslíme, že každá nevěsta bude šťastnější, když uvidí kytici předem a bude vědět, jak její kytice a květinová výzdoba vypadá.

Střepy – přináší štěstí? Jednou z tradic je společný úklid rozbitého talíře. Při svatebním přípitku novomanželů se upustí talíř zpod skleniček a novomanželé střepy poté společně zametají. Podle toho, jak si vedou, hosté poznají, jak se jim bude v manželství dařit. Několik kousků střepů si novomanželé mají ponechat, aby jim štěstí zůstalo. Tento obyčej je také psychologický pohled do vztahu novomanželů, kdy si mnohdy všimnete, jak spolu partneři kooperují, případně, kdo uklízí či nařizuje. To jen na odlehčenou.

Jednou ze zajímavých pověr je, že by se mělo říkat „ANO“ jen, když stoupá minutová ručička vzhůru. Pak to znamená, že muž a žena budou společně v manželství růst a stoupat k výšinám. A řekněte upřímně, kdo by to nechtěl?

Víte, že se v naší republice nejčastěji oddává v sobotu? Přitom dle pověr je tento den nejméně vhodný. Svatba v sobotu prý nepřináší štěstí. Stejně tak je to i v pátek. Nejvíce vhodným dnem je středa, pondělí a úterý. Svatba v pondělí přinese oběma manželům pevné zdraví, v úterý přinese bohatství a ve středu přinese štěstí ve všech oblastech. 

Ve svatební den na sobě má mít nevěsta něco nového, starého, půjčeného a modrého. Toto stále patří mezi oblíbené zvyky, které ženy dodržují. Půjčují si drobnosti, často podvazky, od svých kamarádek a někdy oblékají i něco po svých maminkách.

Nevhodná barva na svatební den je zelená. Šaty, dekorace, šperky mají být v jiné barvě, protože zelená přináší zradu.

Házení svatební kytice se už u nás nedělá tak často. Přesto bývá ze strany neprovdaných žen očekáváno. Nevěsta symbolicky hodí kytici, kterou už nepotřebuje další ženě, která se chce vdávat a tím jí dá najevo, že je další v řadě. Pro případ, kdy si chce nevěsta svou kytici uchovat a zároveň házet kytici  dalším ženám připravujeme dvě podobné kytice, které si pak nevěsta vymění, a tím jí zůstane ta její. 

Existují měsíce, které jsou pro svatbu ideální? Dříve se věřilo, že ano. Vše souviselo zejména s plozením dětí. Pokud byla svatba v květnu, a dítě se zplodilo v létě, tak pak na svět chtělo přijít v zimě, a to nebylo ideální pro jeho dlouhý život. Protože dříve děti umíraly i pár měsíců po porodu, tak mnoho párů přemýšlelo, kdy počít dítě.

Házení okvětních lístků, ořechů, rozinek či rýže na novomanžele, kteří prochází uličkou lemovanou svatebčany, značí příchod bohatství a plodnost. Dnes je tato tradice stále oblíbená. Zažili jste házení okvětních lístků nebo plánujete?

Svatební střevíček jako symbol štěstí, lásky a bohatství, ale za podmínek, že si do něj nevěsta vloží čtyřlístek nebo minci. Chystáte svatbu? Přejeme vám štěstí, lásku a blahobyt, ať už se čtyřlístkem nebo bez.

Znáte tyto mýty a zvyky? Máte zkušenost s jinými? Podělte se s námi na e-mailu: info@ammi.cz